1 Aylık Bebek Gelişimi

Veee uzun ve heyecanlı bir bekleyişin ardından bebeğine kavuştun. TEBRİKLER :)))

Artık hafta hafta hamilelik takibi yerini bebek takibine birakti.

Yeni doğan bebekte kafa anatomisinde şişkinlik, resimdeki gibi kaş ve alın bölgesi başta olmak üzere kırmızılıklar, akne, burunda basıklık, cinsel organ ve genital bölgesinde şişkinlik gibi özellikler görebilirsin, endişe edilecek bir durum değildir zamanla kendiliğinden geçiyor.

Bebekler ilk ayda sadece 15 ile 30 cm aralığında görüş açısi vardir.

Bebeğinin görme duyusu henüz yeterince gelişmemiş olabilir ama insan seslerine karşı duyarlıdır. Özellikle senin sesine karşı! Ana rahmindeyken en fazla duyduğu ses seninki olduğu için 1 aylık bebeğin anneyi tanıması, sesini duyduğu anda tepki vermesi son derece doğaldır. Onu rahatlatmak için bu fırsatı değerlendirmeli ve bol bol bebeğinle konuşmalısın.

Bazı durumlarda bebeğinin dış seslere tepki vermediğini düşünebilirsin. Sakın endişe etme! Bebeğin yeni doğmuş olabilir ama sokaktaki seslerden TV sesine, konuşmalarınızdan korna sesine kadar birçok sesi ana rahmindeyken duyduğu için alışıktır ve ilk defa duyuyor gibi tepki vermemesi de son derece doğaldır. Yeni doğan bebeklere 3. Gününde işitme testi yapılmakta yinede endişe ediyor isen doktoruna danışmanda fayda var.

Bebeklerde ilk günlerde dışkı rengi ana rahminde yuttuklarından dolayı yapışkan, yeşil – siyah renkte olur. Doğumdan yaklaşık bir hafta sonra rengi genellikle açık sarıya döner. Günlük kaka yapma sayısı 10-12 yi bulabilir.

Öncelikle yeni doğan bebeklerde 2-3 saatte bir emzirme diye bir kural yoktur. Bebeğinin beslenme planını, emmeyi her istediğinde onu, emzirmek üzerine kurmak gerekir. Bu anlamda, 1 aylık bebeğin emzirme sıklığı konusunda belirleyici olanın onun iştahı olduğunu unutmamalidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*