Anne sütü nasıl sağılır ?

KoEn çokta çalışan annelerin tercih ettiği aslında memeyi boşaltmak ve sütü çoğaltmak isteyen annelerinde en zorlandığı konudur süt sağma işi, zor gibi görünür, aslında pekte zorluğu olmayan, alıştığında 5 dakikalık iş ne olacak denilen durumdur kendisi.

Sağdığınız sütünüzü buzlukta dondurarak dilediğiniz zaman bebeğinize benmari yöntemi ile ılıtarak içirebilir, ek gıdaya geçtiğinizde muhallebilerine katabilir, yoğurt mayalayabilirsiniz.

Süt sağma pompası kullanarak yada elle sağım yaparak sütünüzü sağabilirsiniz.

Makine kullanacaksanız eğer manuel süt sağma makineleri ve elektrikli vakumlu süt sağma makineleri olarak iki çeşidi bulunmakta memeyi boşaltmak için kullanacaksanız eğer manuel pompalardan bir çok anne çok memnun ama ben Lansinoh manuel süt sağma makinesi kullandım fakat sonuç sıfır süt..

Lansinoh manuel süt pompası

Çalışan anne iseniz mutlaka elektikli çalışan ve çift sağım yapan makineleri kullanınız, hem hızlı hem pratik. Ben herhangi bir marka Satın almadım ama bebeğim 2 gün yoğunbakımda kaldığı dönemde bir medikal şirketinden hastane bebek bakım odalarında bulunan elektrikli pompalardan kiralamıştım birkaç günlük çokta işimi görmüştü kısa süreli kullanacaksanız yada deneme amaçlı sizde bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Elle süt sağma yöntemi de oldukça pratik aşağıdaki yönergelere uyarak rahatlıkla sağım yapabilirsiniz.

Elle süt sağma yöntemi
 • Elle Süt Sağmaya başlarken;
 • Ellerinizi mutlaka yıkayınız.
 • Sağılan sütü biriktirmek için temiz bir fincan ya da geniş ağızlı bir kavanozu hazır bulundurunuz.
 • Süt sağarken yanınızda sütün fışkırdığı durumlarda ellerinizi silmek üzere temiz bir bez ya da kağıt mendil bulundurun.
 • Eğer bebeğinizden uzakta iseniz, sütünüzü sağarken bir fotoğrafına bakmak sağmayı kolaylaştırabilir.
 • Küçük parmak göğüs duvarında ve diğer parmaklar açık bir şekilde memeyi alttan destekleyerek meme ucuna doğru yerleştirilir. İşaret parmağı kahverengi kısmın altında tutulur.
 • Baş parmak, memenin üzerinde, kahverengi bölgenin hemen yanına yerleştirilir.
 • Baş ve işaret parmaklar alttaki dokuyu hissedecek şekilde hafifçe bastırılır. Meme dokusundaki küçük kalınlaşmalar ya da parmakların arasında üzüm salkımı gibi hissedilen yapılar(süt havuzcukları) bulunmaya çalışılmalıdır. Bunlar genellikle, kahverengi halkanın sınırları içinde ve meme başının altındadır.
 • Sütü boşaltmak için parmaklar arasında sıkma ve serbest bırakma tekniği kullanılır. Bu hareket düzenli tekrarlanmalı, hızı, basıncı, ritmi anne isteğine göre ayarlanmalıdır.
 • Yeterli süt boşaltabilmek için, parmaklar memenin kahverengi kısmının etrafında hareket ettirilebilir. Bu şekilde memede hazır bulunan süt kolayca boşaltılır.
 • Her birkaç sıkmadan sonra veya süt akışı ne zaman durursa elinizi göğüs etrafında başka bir yere koyun, böylece bütün süt kanallarını sağmış olursunuz.
 • Meme çok hassas bir doku olduğu için sıvama şeklinde hareketlerden ve sert el hareketlerinden çekinilmesi gerekir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*