Bebek kaka rengi nasıl olmalı?

Anneleri en çok araştırmaya iten konuların başında gelir kaka rengi, ilk günler siyahtı, sarıydı, yeşildi derken alır bir panik. Her şeyden önce sakin ol yeni anne 🙂 Panikten önce bizce yazımıza bir göz atmalısın…

 

Normal sayılan dışkı renkleri

Yeşilimsi siyah: Bebeğin ilk kakası (mekonyum) siyaha yakın bir yeşil renkte olur. Yapışkan bir yapıdadır. İlk günlerde bu renk kakanın görülmesi normaldir.

Yeşil-kahverengi: Anne sütü yada formül sütün sindirilmeye başladığını gösterir. Hardal rengine geçmeden önce bu renk kaka görülebilir.

Açık sarı (hardal rengi): Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakaları açık sarı renkte olur ve sıvı kıvamlıdır. Kakanın içinde ufak sarı tanecikler görülebilir. Bunlar tamamen normal olup, bebek tarafından sindirilemeyen anne sütünün yağından kaynaklanır.

Sarımsı yeşil (koyu sarı)(taba rengi): Formül süt ile beslenen bebeğin kakası bu renkte olur. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakalarına göre daha kıvamlı yapıda olur.

Kahverengi: Katı gıdaya geçen bebeklerin kaka rengi koyulaşır ve kahverengine döner.

Diğer renkler: Bebekler katı gıdaya başladıkları zaman kaka renkleri yedikleri besinlere göre kısa süreli farklı renklerde olabilir.

Doktora danışılması gereken durumlar

Açık yeşil: Bebek yeterince iyi beslenemiyor olabilir. Önsüt yetersiz olabilir. Doktora danışmakta fayda var.

Koyu yeşil: Demir alımı bebekte kabızlık ve koyu yeşil dışkıya sebep olabilir. Doktora danışmakta fayda var.

Kırmızı: Sindirim sisteminde sorun olabilir. Kabızlıktan, bakteriden yada alerjiden dolayı dışkıda kan görülebilir. Doktora danışmak gerekir.

Beyaz-gri: Beyaz renkli kaka karaciğer ve safra kesesi sorunlarından kaynaklanabilir.  Doktora danışılmalıdır.

Siyah: İlk günlerde görülen ve bebeğin ilk kakası olan mekonyum dışında siyah kaka görülürse doktora danışılmalıdır. Sindirim sisteminde kanama olabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*