Bebeklerde burun tıkanıklığı


Bebeklerin anatomik yapıları esas olarak burundan nefes alıp vermeye uygundur. Bu yüzden burunları tıkandığında huzursuz olurlar. Burundan soluk almak dışında, bebeklerin karın bölgesi her soluk alışta dışarı doğru bombeleşir. Derin nefes alındığında diyafram kası kasılarak akciğerlerin genişlemesine katkıda bulunur. Bu sırada karın dışarıya doğru bombeleşir. Eğer burundan yeterli ve etkili nefes alıp verilemiyorsa bu durum gerçekleşmez. Bebek yeterli nefesi almak için yardımcı solunum kaslarını da çalıştırmaya başlar. Bu efor da bebeği normalden daha fazla yorar ve terletir. Bu açıdan bebeklerde burunun açık olması çok önemlidir. Burun tıkanıklığı olan bebeklerde hırıltı, aralıklı öksürük, ağızdan hava yutulduğu için gaz sancıları, sık terleme, uyku bozuklukları, huzursuzluk, sebepsiz ağlamalar, iştahsızlık görülebilir.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞININ NEDENLERİ;
Oda havasının kuruluğu, alerjik hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları, burunun anatomik bozuklukları, geniz eti, buruna yabancı cisim kaçması, burundaki tümörler ve kistler burun tıkanıklığına neden olabilir.

TEDAVİ’de tıkanan burunu açmak yerine serum fizyolojik ve burun aspiratörü ile bebeğin burununu (nazik şekilde !!!) sık sık temizleyerek tıkanmasını önlemek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Steroidli damlalar doktor tavsiyesi olmadığı sürece kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebeğin kaldığı odanın ideal ısı (22-24 derece) ve nemde (%40-60) olması da tıkanıklık oluşmaması açısından önemlidir. Oda nemlendirmek için kesinlikle sıcak buhar aletleri kullanılmamalıdır. Burun tıkanıklığının fazla olduğu durumlarda yaptırılacak bir banyo bebeği rahatlatabilecektir. Uyutulurken bebeğin normalden biraz daha dik yatırılması nefes alıp vermesini kolaylaştıracaktır. DEVAM EDEN BURUN TIKANIKLIKLARINDA MUTLAKA ÇOCUK HEKİMİNE BAŞVURULMALIDIR.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*