Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri

Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri:

Bebeklerin gaz çıkarma yöntemlerini bilmek ve uygulayabilmek oldukça önemli, minik karınları gaz ile doluyken sancı ve ağlama krizleri geçirebilirler. bebekleri rahatlatmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilir, gaz masajı da yapabilirsiniz. 

1) Omuza Yaslama:

Bebeğin başı size dönük halde, kafasını omzunuza dayayın. Bir kolunuzla onun poposuna destek olurken, diğer elinizle onun sırtını sıvazlamaya başlayın. Ara sıra kulunçlarının arasından aşağı doğru hafif hafif vurun. Muhtemelen dizlerini yukarı doğru çekecektir. Ara sıra bacaklarını açması ve gaz çıkarması için diğer kolunuza alır gibi yaparak pozisyon değiştirin. Bu şekilde özellikle beslenmeden sonra geğirme ihtiyacını karşılayacaktır.
2) Oturur gibi pozisyona getirme:

Bebeğinizi kucağınıza alın, yüzü karşıya bakacak şekilde bel hizanıza kadar indirin. Bir elinizle onun midesine baskı uygulayacak ve göğüs kafesini saracak şekilde tutun. Poposunu bacağınıza veya göbek kısmınıza yaslayın. Diğer elinizle de bebeğin sırtına küçük masaj ve vurma hareketleri yapın.
3)Dize yüz üstü yatırma:

Bebekler ilk haftalarda kafasını tutamadığı için yüz üstü yatırılırken kontrollü olunmalıdır. Bebeği dizinize veya herhangi bir düz zemine, yüzü yastığa veya dizinize gelecek şekilde yatırın. Kıvranır gibi yapmasına aldırmadan sırtına küçük masaj hareketleri yapın. Özellikle bağırsaklarının olduğu belin üst kısmındaki boşluğu ovalayın. Bir süre sonra gaz çıkarmaya başlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*