Bebeklerde kolik nedir? Belirtileri nelerdir?

bebekler neden ağlar

Bebeklerde ağlama, açlık, sıcak, soğuk, hastalık, yatma pozisyonu gibi bazı etkenlerle ortaya çıkan, bebeğin, bir çeşit sıkıntı içinde olduğuna dair sinyal gönderen bir alarmdır.

Kolik Belirtileri : 

  • Şiddetli ağlar
  • yumruklarını sıkar
  • sakinleşemez
  • yüzü kızarır 
  • aşırı gaz birikir
  • bacaklarını karnına çeker

Ağlama rahatsız edici olabilir ve çözülemediği taktirde anne,  ya da baba için tahammül edilemez bir sorun haline gelebilir.  Bebek sadece kucakta susar.

Kolik, sağlıklı ve iyi beslenen bebeklerde üçüncü haftada başlayıp üçüncü ayda biten, üç haftadan daha uzun, haftada üç günden daha fazla ve günde üç saatten daha uzun süren açıklanamayan ağlama ve huzursuzluk halidir. Bazen kolik üç aydan daha da uzun sürebilir. Bu durum bebeklerde ataklar şeklinde başlar. Ataklar günün herhangi bir saatinde olabilir ancak genellikle öğleden sonra ya da akşamüzeri başlar. .

 

Kolik kaynaklı gaz sancısında ağlama şeklinde;

Genellikle bebek ağlaması, bebek kucağa alındığında kesilir. Bebekler iki haftalıkken günde ortalama bir saat 45 dakika, altı haftalıkken iki saat 45 dakika ağlar ve bu süre 12 haftalıkken, bir saate iner.

Kolik kaynaklı ağlama dışında başka nedenlere bağlı ağlama da olabilir.

Ciddi hastalıklara bağlı (idrar yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, travma, testis torsiyonu, invajinasyon, bebeğin kullandığı ilaca bağlı yan etki olarak, aşı sonrası reaksiyon gibi) ağlamalar genellikle bebek kucağa alındığında kesilmez. Bebeklerdeki ısrar eden ve sakinleştirilemeyen ağlamalar acil müdahale gerektiren hastalıklar için bir öncü bulgu olarak karşımıza çıkabilir.

Bebişlerin sağlıkla mışıl mışıl uyuduğu günler sizlerle olsun 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*