Emzirme döneminde saçlar neden dökülür?

Doğumdan sonra ya saçlar daha çok gürleșir, ya da dökülebilir.
Hamilelik, emzirme süreci falan derken hormonlardaki değişik, kilo değişiminden dolayı saçlar dökülebilir.

Bu dönem geçici bir süreçtir. Eyvah emziriyorum, saçım dökülüyor, emzirmeyi bırakmalıyım diye düşünmeyin. Tam tersine, bu dökülme döneminde, biraz daha dengeli ve sağlıklı beslenirseniz, dökülen saçlar kendini yenileyip daha güzel bir hal alabilir.
Birde biz anneler bu dönemde, genelde saçları topluyoruz, ve ne zaman topladığımızı, lastik toka ile bütünleşen saçımızı unutuyoruz. 5 dakika fırsat bulup duşa girdiğimizde, normal süreçte dökülecek olan saçların, yumak yumak olduğunu görüp, daha çok döküldü zannedebiliyoruz. Buda haliyle insanın psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Dökülmeleri, aza indirgemek için, emzirme döneminde saçımıza çok fazla fön, boya gibi işlemler yapmaktan kaçınmalısınız, Saçları aşırı fırçalama dökülmeyi kolaylaştıracağı için normalde iki üç ay sürecek olan dökülme sürecini hızlandıracaktır. en azından en  aza indirgemeliyiz. Daha az kimyasal içeren şampuan kullanmalıyız. Gerçi sizinde benim gibi saçla uğraşacak vaktiniz muhtemelen yok 🙂

Saç dökülmesi hızlandıran nedenler:

Diyet, Kullanılan ilaçlar, Genetik saç dökülme durumu, Geçirilmiş hastalıklar, Stres, Kansızlık, Beslenme bozukluğu, Tiroid rahatsızlığı, Hormonel değişikliklerdir.

Sanılanın aksine saçlar, dışarıdan yapılan maskeler ile çok beslenmez. Saçlar daha dengeli tükettiğimiz besinler ile sağlıklı bir hale gelir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, kuru baklagiller, kırmızı et, fındık ceviz badem, yumurta, süt ve süt ürünleri, havuç, tam tahıllar ile beslenirsek saçlarımız daha gür, az dökülen bir hal alır.

İşin başı beslenme olsa da saça yapılan maskeler de saçları parlaklaştırıyor aynı zamanda kendimizi iyi hissettiriyor biz yinede vakit buldukça ufak tefekte olsa kendimize vakit ayırmaya çalışalım 🙂

 

1 yorum

  1. Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*