Eyvah pişik !

pişik nasıl geçer

Bebek yeni gelmiş, anne acemi, popo pişik olmuş, internetten araştırıp alınmış, eczanelere sorulup alınmış, doktora gidilmiş alınmış bir sürü pişik kremi, önleyicisi, pudrası.

Hangisi ne işe yaramış, yaramamış geçirmiş geçirmemiş işte 15 günlük pişik maratonunda kullanılanlar artılar, eksiler…

 

Eveet başlayalım bakalım hangisi ne işe yaramış yaramamış 🙂

pişik nasıl geçer

Herşeyden önce benim gibi her duyduğunuz her okuduğunuz kremi, merhemi koşa koşa alıp sürmeden önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışınız…

 

Sudocrem:

kortizon içermeyen sudocrem pişik yanısıra pek çok cilt sorununa iyi geliyor. pişik başladığında koşa koşa ilk aldığım krem oldu kendisi fakat etkili olamadı ki aşağıda saydığım, resimde gördüğünüz daha bir sürü kremler aldım. 

Tamam biz pişik için aldık işe yaramadı ama sudocrem in bir sürü kullanım alanı mevcut çok iyi bir bakım kremi öncelikle popoya sürmesekte yüzümüze gözümüze sürdüğümüz doğrudur. 

pek çok yerde sudocrem cilt rengini açtığını sivilce izlerini geçirdiğini ve en can alıcı bölüm olan cilt lekerine iyi geldiğini duydunuz, belki okudunuz, belkide ilk kez duyuyorsunuz. Ben pek uzun zamandır cilt lekeleriyle savaş veren birisiyim cilt lekelerim için bir sürü kremler kullanıyorum ve ara sıra yüzüme sudocrem de sürüyorum son zamanlarda cilt lekelerimde bir azalma var ama bunun sebebi bu kremmidir malesef bilmiyorum çünkü tek sürdüğüm krem değil belkide etkisi vardır ne kaybederim ki yeterki geçsin. 

Pruzon pomad:

Krem Kaşıntı kremi olmasına rağmen pişik, egzama, kızarıklık gibi durumlarda kullanılan tamamen bitkisel kortizon içeren içeriğindeki çinko oksit %5 oranı ile pişiğe de iyi gelen bir krem. Kendisini çok araştırarak satın aldım, bebeğimde kullandığımda pişik olan bölgede herhangi bir iyileştirme yapmadı.

Pruzon Merhem İçeriği;

  • Kalamin % 4
  • Melaleuca alternifolia (TTO,çay ağacı yağı) % 1
  • Çinko oksit % 5
  • Glycyrrhiza glabre (Meyan kökü) özütü % 1
  • Taşıyıcı dolgu maddesi olarak vazelin ve lanolin kullanılmıştır.

Kendisi eczacının önerisiyle evimize gelen hasar önleyici, tahriş giderici bir krem.

Etken maddeleri : Çinko Glukonat, Gliserin, Mannitol, Rhamnose, VineExtract (Asma Özü), Xylitol   

Tün yaş grupları için uygun, pişikte işe yarayacağını düşündüren sanırım içeriğinde çinko bulunması.

Pişikte herhangi bir işe yaramadı fakat kesik sıyrık yanık gibi durumlarda kullanıyoruz, sürüldüğü gibi sürülen bölge beyazlaşıyor kanamayı kesiyor ve çabuk iyileşiyor.

Chicco pişik önleyici krem:

Bebek gelmeden önce içerisinde chicco pişik önleyici bulunan, chicco çantalı kozmetik seti almıştım. Pişik önleyici de bu şekilde evimize girmiş oldu, kendisini pişik olmadan önce kullandım yoğun yapısı olan bir krem ince bir tabaka olarak sürmek yeterli fakat bizdeki pişiği önlemeye yetmemiş olacak ki pişik bir savaşa dönüştü 🙂 yani pişiği önlemedi!

bir diğer kullanım alanı olarak: İçerisindeki çinko yoğunluğu sayesinde sivilceniz var ise üstüne bir parça kondurursanız sivilcenizi sabaha kadar söndürüyor 🙂 Atmadık yinede lazım oluyor arada 🙂

Hametan:

Pomad ve krem olarak 2 çeşidi mevcut. Pomadı aile doktorumuz yazdı bir altta bahsedeceğim stafine ile birlikte karıştırarak sürdük hem etkili, hem ucuz kurtarıcı bir krem kendisi. Öyle ki sonrasında lazım olur diye krem olanı da aldım ki cilt tahrişi yanık gibi durumlara karşı evde mutlaka bulunması gereken bir krem kendisi.  

Çok paralar vermeye gerek yok en ucuz en etkilisi çıktı oldukça faydalı bir krem, alın aldırın..

Bir diğer kullanım alanı olarak sivilceler ve sivilce lekeleri eiçin kullanabilirsiniz ben faydasını gördüm alerjik bir cildim var arada yüzümede sürüyorum tabi ki de krem olanını, Pomad olan yüze sürmek için pek uygun değil oldukça yoğun kıvamlı.

Stafine pomad:

Etken Maddesi Sodyum Fusidat olan yine aile doktorumuzun hametan ile karıştırarak sürmemizi tavsiye ettiği oldukça faydasını gördüğümüz cilt enfeksiyonlarını gideren antibakteriyel krem kendisi. Genel olarak bakteri ve mantarların sebebiyet verdiği durumlarda kullanılan kesinlikte doktor tavsiyesi ile kullanmanız gereken etkili bir krem. 

Buradan anlıyoruz ki aman pişik alıp süreyim demeyin minicik bir bebek söz konusu mutlaka doktorunuza danışınız. Biz faydasını gördük diye herkes görecek değil!

Dalin bebek pudrası:

Pudra bebeklerde kullanımı kimisi der eski kimisi der söyle kimisi der böyle, Evet tozuta tozuta dökerseniz çok çok zararlı bebeklerinize kesinlikle tozutmayın. Ama bir süre pişikten korunak için kullandığım tek ürün oldu kendisi olaki tek sefer dökmesem hemen tekrar kızarmaya başlıyordu tombul popo. Tam tombul poponun arasına tozutmadan az miktarda döküp tombiş poponun birbirine sürtmesini engelleyip, kuru kalmasını sağlayarak uzun süre pişikten uzak kalmayı başardık.

Arko clasic ( klasik yeşil tüp olan ):

Kendisi annelerimizin, anneannelerimizin pişikler için kullandığı en eski çok amaçlı kremi yoğun pişikli dönemde kullanmadım ama ufak tefek kızarıklıklar, sıcaktan oluşan boynundaki pişik gibi minik sorunlarımızı şıp diye geçiriveriyor çantada her zaman bulundurun derim, sizin içinde her daim elinizin altında kurtarıcı olur. Üstelik çok çok ucuza..

 

Herşeyden önce benim gibi her duyduğunuz her okuduğunuz kremi, merhemi koşa koşa alıp sürmeden önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışınız…

Doktorumuzun bize tavsiyesi hametan pomad ile stafine pomadı birbiriyle karıştırarak sürün ve bebeğinizin bez markasını değiştirin oldu.

Evet evet bebeğinizin geçmeyen pişiği varsa bez markasını mutlaka değiştirin. Biz Prima kullanıyorduk molfix e geçtik pişik sorunu yaşamıyoruz. 

Pişiksiz mutlu, sağlıklı günler dileriz 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*