Gebelikte şeker yükleme testi yaptırmalı mı?

Gebelikte şeker yükleme testi yaptırmalı mı?

Son zamanların en çok tartışılan konulardan biride gebelikte şeker yüklemesi. Gebeliğin 24. haftasında doktorunuz sizden şeker yükleme testi isteyecektir. Doktorunuz o güne kadar yaptırmış olduğunuz kan testlerinde şekerinize bakarak bazen yüklemeye ihtiyaç duymayabilir bu doktorunuzun tercihidir. Genetik tabi ki önemli ama benim genetiğimde yok ben olmam demeyin. Hem hamilelik hormonları hemde son zamanlarda gelişen yanlış beslenme alışkanlıkları şekere sebebiyet vermekte.

Önlem alınmayan gebelik şekeriniz var ise;

Anne için;

Böbrek enfeksiyonu 

Vajinal enfeksiyonlara açık olma

Bebek için;

Ani bebek ölümü

İri bebek doğumu

Yenidoğan kan şekeri ani düşümü gibi riskler vardır.

Gebelikte şeker hastalığı annenin ve bebeğin sağlığını tehdit eden bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Gebelikte insülin kullanımı

Şeker yükleme testi şu şekilde yapılıyor:

Sabah aç karnına kan veriyorsunuz ardından 75 gr glikoz şurubu içiyorsunuz, 1 saat ve 2 saat sonra tekrar kan veriyorsunuz. 1. ve 2. saatin sonunda ölçülen kan değerleriniz 14o ın üzerinde ise şeker hastasısınız. 

Peki gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri hastası isek ne yapmalıyız:

İlk olarak kadın doğum doktorunuz sizi dahiliye bölümüne yönlendirecek. Dahiliye size öncelikle diyetisyen eşliğinde bir diyet programı ve diyet programı eşliğinde günlük şeker takibi 1 hafta 19 günlük bir takip. Buradaki amaç diyet ile şekeri kontrol altında tutmak. Şeker takibi içinse bir şeker ölçüm cihazı edinmelisiniz, takip için sabah aç, her üç öğünden 1 saat sonra kan şekerinizi ölçüp not etmelisiniz.

Diyet ile şekerinizi kontrol altında tutarsanız bence şanslısınız çünkü kontrol altında tutamaz iseniz gebelikten dolayı şeker ilaçları kullanamayacağınız için insülin kullanacaksınız.

Ben aile geçmişinde şeker hastası olmayan birisi olarak 24. haftada gestasyonel diyabet yani gebeliğe bağlı şeker hastası olduğunu öğrenmiş ve insülin kullanmış biri olarak diyorum ki şeker yükleme testini yaptırın. Yaptırın ki eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız kontrol altında tutabilin. 

Sağlıkla kalın.

***KORKMAYIN BU ŞEKER YÜKLEME TESTLERİN HİÇBİRİSİ BEBEĞE YADA ANNEYE ZARARLI DEĞİLDİR***

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*