Göğüs ucu yaraları nasıl geçer

Meme ucu yaraları için yapacağınız en önemli şey; doğru pozisyonda emzirmeyi öğrenmektir. Bebeğiniz sadece meme ucunu emdikçe meme ucunuz hep yara olur. Bu dönemde ne kullanırsanız kullanın, meme ucu yaralarınız geçmez.

İlla bir şey sürülecekse bu anne sütü olabilir. Travma oluşan bölgeye lanolinli kremler öneriliyor ben seçimimi lansinoh lanolin kremden yana kullandım.

Bitkisel içeriği sayesinde emzirmeden önce silinmesine gerek kalmıyor. doğumdan önce kullanılmaya başlanmasını tavsiye ediyorlar fakat ben lansinoh lanolin krem ile tanıştığımda bebe doğmuş meme başı yara olmuştu bile yinede kısa sürede faydasını gördüğüm harika bir ürün alın aldırın.

⇒Bu konuda en yaygın yanlış uygulamalardan biri de meme ucunu karbonatla silmek! Meme ucunun kendisine has dokusu ve florası vardır. Yaralar için yapılması gereken temel şey oranın nemli kalmasıdır. Ama karbonatla silmek hem florayı bozar hem de nem dengesini. O yüzden yaraları daha da kötü yapar. Aman dikkat

Meme başı yaralanması yaşıyorsanız şu yolları izleyebilirsiniz:

  • Bebeğin mutlaka memeyi doğru kavraması sağlanmalıdır. Emzirme sık bir şekilde devam ettirilmelidir.
  • Meme doğru kavrandığında montgomery bezlerinden gelen antimikrobiyel salgılar ve sütün içeriğindeki iyileştirici faktörler, bebek emzirildikçe ve hassas bölgelerden süt geçtikçe yaraları iyileştirecektir.
  • Travma oluşan bölgenin kapalı kalmaması, sık sık havalandırılması, temiz, kuru ve pamuklu çamaşırlar ve de giysiler tercih edilmesi önerilir.
  • Travma oluşan bölge sabunlanmamalı ve sürekli silinmemelidir.
  • Travma oluşan bölgeye lanolinli kremler önerilse de anne sütünün kendisi çok daha etkilidir.
  •  Travma oluşan bölgeye emzirme sonundaki yağlı süt hafifçe sıkılarak krem gibi sürülebilir.
  • Bu dönemde annenin sağma yaparak travma oluşan bölgeyi zorlamaması önerilir.

Doğru emzirmek önemli! Yoksa geçmeyen meme ucu yaralarınız olacaktır!

Meme ucu yaralarım hiç geçmiyor. Ne yamalıyım?

Çocuk doktorunuza ve ya bebek hemşirenize emzirmenizi kontrol ettirip, doğru pozisyonda emzirmeyi öğrenmelisiniz. 
Ayrıca Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirmeye başlamış olabilirsiniz. Tüm emzirme sürecine dikkat edin. Bebeğiniz başta doğru tutabilir. Fakat yorulup meme ucunuza kayabilir. O zaman küçük parmağınızla dudağının kenarına dokunun. Meme ucunu bebeğin ağzından çıkarıp, tekrar doğru pozisyonda yerleştiren. Ayrıca doğru şekilde bebeğim emmenize yerleştirdikleri sonra , kolunuzun altına yastık yerleştirip, bebeğinizi sabitleyin. Doğru emzirmeye başladığınızdan göreceksiniz ki meme ucu yaralarınız da hızla iyileşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*