Konak neden olur nasıl temizlenir?

Konak özellikle yeni doğan çocukların kafa derisinde görülen sarımsı, kabuklu ve zaman zaman da kızarıklığa neden olan bir tabakadır. Konak bebeğin doğumundan 3. aya kadar görülebilir ve genellikle kaşıntıya neden olmaz ve bebeğe bir rahatsılık vermez. Fakat kalınlaşmaya ve yayılmaya başlarsa merak konusu olur ve kulağın, göz kapağının ve kaşın etrafında kızarıklık ya da isilik görülebilir. Konak daha geniş bir alana yayılırsa seboroik dermatit olarak adlandırılır.

Bebeklerin yaklaşık yarısında orta şiddette konak görülür. Çok yaygın olduğu bilindiği için de çoğu ebeveyn tarafından ciddiye de alınmaz. Anne ve babalar genellikle evde yapılan ilaçlara başvursa da bebeğinizi doktora göstermek tavsiye edilir. Konağa ne kadar erken müdahale edilirse bebek için o kadar iyidir.

Bebeklerde görülen konağın nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

Hijyen sorunu değildir. Geçici bir durumdur.Ancak bakım gerektirir. Kendi haline bırakılırsa kabuklar kalınlaşır ve temizlenmesi daha güçleşir. Ağır bir koku yayabilir.

Bakımı saç derisini nemli tutmak ile başlar. Tercih edeceğiniz bir yağ ile saçlı deriye masaj yapmak gerekir. Bebek yağı, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağlarından biri seçilebilir. (Karbonat ile yağı karıştırmak da seçilebilr) Yağlandıktan sonra yumuşak bir fırça ile (konak fırçası diye satılanlardan da alınabilir) taramak ama kabukları kaldırmak için fazla zorlamadan nazikçe tek yöne fırçalamak gerekir. Sonrasında bebek şampuanı ile (yine konak şampuanı adı altında satılanlar da seçilebilir) yıkanmalıdır ve iyice durulandığından emin olunmalıdır. Yıkama sonrası en başta kullandığınızdan daha az miktarda bir yağ ile son bir nemlendirme işlemi yapıp bitirebilirsiniz. Bu aşamada gözeneklerin tıkanmamasına dikkat edin. Bu işlemi hergün tekrarlarsanız kısa sürede yanıt alırsınız. Kaşlara yayılan konaklar için de aynı bakım geçerlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*